CZY SSIESZ CZY PIJESZ? OTO JEST PYTANIE 🙂
A MOŻE SSIESZ I PIJESZ JEDNOCZEŚNIE – CZYLI ŚPISZ 🙂
No to kolejny wypis z przypisów do tabel gramatycznych z Gramatyki polskiej 🙂
Czasownik „pnąć” → piąć / jest spokrewniony ze słowami pić, zaczepić, pijać, zaczepiać.. ponieważ rdzeń tych czasowników to P. A ów rdzeń oznacza wyjściowo przyczepienie, przyssanie do jakiejś powierzchni w celu poruszania się lub pozyskania jakiejś substancji, np. napoju. Jednak poruszanie zupełnie nie było ruchem posuwistym jak w S/Sz. BO Jest to znaczenie stosunkowo zbliżone do rdzenia S/SZ , w słowach : szyć, ssać, sunąć, jednak różnica jest taka, że rdzeń P (pić) sugeruje przyssanie do jakiejś powierzchni…po wierzchu, tzn powierzchnie się stykają; natomiast rdzeń S/SZ oznacza przysunięcie dwu powierzchni, obiektów, ale jedna jakby wsuwa się w drugą, jest zaczepienie tych powierzchni, albo jeden obiekt całkowicie wsuwa się w drugi jak wąż który sunie przez trawę tak że prawie go nie widać, jak wtedy gdy przeszywamy las.. czyli poruszamy się przezeń na wskroś, jak przy ssaniu, gdzie usta tak naprawdę muszą się rozchylić i przyjąć inny obiekt, np. sutek matki która karmi dziecko… Nie wspominając o akcie, seksualnym , który w kontekście KS/KSZ już tłumaczyłam w poprzednim poście
Sam czasownik „pnąć” (który stracił potem „n”), przeszedł metamorfozę. Stworzył dalszy ciąg czasowników . Powstało jednokrotne pnąć (piąć) –> tzn piąć straciło aspekt dokonany dlatego wyrzucono „n” w bezokoliczniku choć być może pierwotnie było tam po prostu, i powstał do tego czasownik wielokrotny – pinać, napinać. Podejrzewam jednak że jest to mocna kolejna kontaminacja. Zasadniczo powinno być jednokrotnie „pinić, pinę (→jak w pienić), a wielokrotnie piniać/pinać (i podobnie pieniać, spieniać). Oznaczałoby to działanie w celu powiększenia czegoś do góry, pozostawanie na górze, pozostawianie czegoś , umieszczanie czegoś tak by pozostawało na górze. Słowo to powstało od dokonanego „pnąć, pnę” bo to znaczyło efekt natychmiastowy i końcowy – dobrnięcie do końca, wejście na sam wierzchołek czegoś, przez powolne dopinanie się i odpinanie od powierzchni czy wypicie wszystkiego z jednoczesnym efektem wydęcia…
Na koniec słowo SPIĆ , ŚPIĆ, i może Spić… czyli sprawić że ktoś usypia poprzez wypicie czegoś co usypia 🙂
To połączenie S i P.
Czyli S/Sz/Ch poruszanie się w jakiejś powierzchni, przysysanie się powodując jakieś wydzielające się soki.. ALE TU KONKRETNIE WSUNIĘCIE SIĘ W JAKIEŚ DWIE POWIERZCHNIE JAK POŚCIEL, a P oznacza, że raczej przylgnięcie do tych powierzchni bez posuwania się.
SAMO słowo „spać” powstało jako wielokrotność dla słowa SPIĆ czyli oznaczało, że ktoś po wypiciu czegoś (np dziecko po wypiciu mleka ) spał.. najedzony napojony spał…