Opowieści słowiańskie w szkole Steinera

 

Kopiuję tutaj dyskusję, jaka miała miejsce na blogu pana Czesława Białczyńskiego.

Moje pytanie oraz poniżej odpowiedzi.

https://bialczynski.pl/2019/09/19/pap-gospodarcza-historia-polski-wyczytana-z-torfowisk/#comment-55542

……………..

 

 • Inny temat — pytanie do Pana Gospodarza… a może i miejsce na dyskusję
  Ja ze swoimi zapędami bycia pomiędzy różnymi ruchami, religiami i grupami, miałam dziś rozmowę w Szkole Steinera, rozmawiałam z dyrektorem. Otóż po prostu zapytałam wprost jak on widzi rolę Słowian w według Steinera.
  Ale ja nie o tym . Od słowa do słowa – przeszło do tego, że chciał on dla klasy czwartej wykorzystać jakąs mitologię słowiańską ( naród, Polska, według podstawy programowej ) i nie wykorzystał bo nie bardzo wiedział jakich opowieści użyć..
  Zastanawiam się na ile to wymówka? A na ile jakiś znak, że się jednak steinerowcy otwierają w ogóle na zewnątrz.

  Teraz — taki argument — że nie wiadomo co jest „prawdziwe”..

  Hmm w sensie chodzi mu pewnie o źródła pisane. Powiedziałam, że przyniosę Mitologię pana Czesława Białczyńskiego i kilka innych które w domu mam, ostatecznie jest Gieysztor, i opowieści dla dziecka o Borku i bogach słowiańskich.., są książki Zieliny… i kilka innych
  Jak odpowiedzielibyśmy na taki argument?
  Co jest prawdą ? Skąd wiem które opowieści słowiańskie mitologiczne są PRAWDZIWE?

  • I tu dochodzimy do ŚCIANY, bowiem w Rodzimej Wierze, w Wierze i Wiedzie Przyrody, Wierze Przyrodzonej – nie ma i nigdy nie będzie żadnego KANONU. Prawdziwe jest wszystko to co Rodzimowiercy, a wśród nich Białczyński, Kudrycki, Wójtowicz i bardzo liczni inni, np z kręgu Rodzima Wiara, z Pagu Kujawia, czy Rodzimego Kościoła Polskiego uznają za PRAWDZIWE dla siebie.

   Co nauczyciel katolik albo nauczyciel materialista postmarksistowski może uznać za „prawdziwe opowieści słowiańskie”?

   Zostaje tylko dobra wola lub brak woli.

   Jeszcze 5 lat temu w podstawie programowej, ale nie pamiętam teraz dla której klasy – był test na temat bogów Słowian wzięty z Mitologii Słowian – Księgi Tura – Białczyńskiego. Wyraziłem na to zgodę i było tak.

   W Tarnowie był organizowany szkolny konkurs na opowiadanie oparte na Mitologii Słowian Białczyńskiego i miał to być coroczny konkurs na opowiadanie lub bajkę na motywach mitologicznych słowiańskich.

   Także Polskie Radio zapraszało Białczyńskiego do rozmów o Słowianach i Mitologii Słowian, nagrywało odcinki czytane przez wybitne aktorki,ale to też się skończyło i to wcale nie za rządów PISu tylko koło roku 2009, kiedy kierujące Polskim Radiem PO – postanowiło udawać że jest partią kościółkową.

   Owszem Polskie Radio PO – zapraszało jeszcze do tych rozmów i puszczało świetne płyty – ale po nocy, w audycjach Macieja Szajkowskiego, który prowadzi świetną Kapelę ze Wsi Warszawa i inne projekty, ale nagrania odcinków Księgi Tura dalszych odmówiło, bo miało studia zajęte – jak tłumaczono – na nagrania spuścizny po JP II – taka była argumentacja w Polskim Radio Kraków w roku 2009.

   https://bialczynski.pl/czworksiag-wielki-wiary-przyrody/o-mitologii-slowianskiej/ksiega-tura-do-posluchania/

   https://bialczynski.pl/2009/09/03/nowy-odcinek-ksiegi-tura-do-posluchania/

   https://bialczynski.pl/2018/02/22/pr-2-maciej-szajkowski-mitologii-slowian-powinno-sie-uczyc-w-szkolach/

   https://bialczynski.pl/slowianie-tradycje-kultura-dzieje/kultura/01-03-2016-czeslaw-bialczynski-i-piotr-kudrycki-u-macka-szajkowskiego-jedynka-czesc-2-muzyka-noca/

   https://bialczynski.pl/2016/02/20/czeslaw-bialczynski-i-piotr-kudrycki-u-macieja-szajkowskiego-r-u-t-a-kapela-ze-wsi-warszawa-w-jedynce-polskiego-radia-slowianska-gadbahudba-o-slowianach-gadka-czesc1/

   https://bialczynski.pl/2016/03/02/01-03-2016-czeslaw-bialczynski-i-piotr-kudrycki-u-macka-szajkowskiego-jedynka-czesc-2-muzyka-noca/

   Jak widać jeszcze w 2016 Polskie Radio było bardziej polskie niz PISowskie – to se ne vrati! za rządów PIS.

   Dzisiaj Polskie Radio PIS i Kuratorium Oświaty w Tarnowie podległe Ministerstwu PIS ani nie piśnie nic o Mitologii Słowian, która miałaby sens inny niż wykładnia KK – będą tylko bełkotać to co bełkoczą od dawna – KK, KRK – msza za mszą, poświecenie kamienia i tp, 1050 lat Polski na Ślęzy i Polska TYLKO na Zawsze 966 – Maryja Łaskiś Pełna.

   Dotyczy to również TVP jak i telewizji postmarksistowskich (POlsat i TVN) i czasopism post-marksitowskich czy to polskich czy niemieckich, czy amerykańskich.

   Wszystko zostało zawłaszczone i upolitycznione przez partyjniactwo, które siedzi tam na posadach i rżnie grubą kasę – NARÓD NIE MA NIC W SWOICH RĘKACH – żadnych mediów, żadnych szkół – niczego – ma tylko płacić i milczeć. Tak wygląda NIEDEMOKRACJA – Semi-Demokracja, tak wyglądała Demokracja socjalistyczna czyli Niedemokracja.

   Żadnej Różnicy – System Pan-Niewolnik – trwa. Czy wykorzystamy w nadchodzących wyborach szansę żeby to zmienić jako Wolni Ludzie, żeby choć trochę było w Polsce Wolnej POLSKI? Zobaczymy 13 października.

   https://bialczynski.pl/krolestwo-sis-i-jego-cuda/muzyka-krolestwa-sis/kapela-ze-wsi-warszawa-swieto-slonca/

   Wszystko w Polsce po 1989 roku było i jest oparte na Łasce Pańskiej którą okazuje się lub nie Narodowi Niewolników.

   Tak naprawdę to PRAWDZIWE są te Opowieści Mitologiczne Słowian w które wierzą Słowianie i Polacy, Rodzimowiercy czyli te które są zawarte w tkance naszej kultury przez jej Mistrzów od Odrodzenia, Romantyzmu, poprzez Młodą Polskę i Międzywojnie – jest tego pełno, po uszy! – I przez Literaturę Polską współczesną – czyli np Zielinę, Białczyńskiego, Bałuszyńską-Srebro, Górewicza i wielu innych.

   Jest piękna poezja współczesna mitologiczna słowiańska którą tutaj od czasu do czasu daję, są opowiadania i powieści, są teksty popularno-naukowe, jest pełno utworów muzycznych które tutaj daję itp i td. Czesław Michałowski czyta mnóstwo fajnych tekstów na Youtube – BezChaosowania – Rubryka muzyczna na moim blogu (Słowiańska hudba miesiaca z tekstami poetyckimi piosenek i pieśni słowiańskich jest obfita nad miarę – są tam też inne utwory oczywiście) – jest przecież Jaruha z Vedamirem i choćby Kapela ze wsi Warszawa – Projekt Lelek, ale i inne Jar, Żywiołak itd – O tym wszystkim co jest współczesne mówiłem w tekście „jAk Słowo Ciałem się Stało”.

   Wszystko to, wsadzono do WORA TURBOSŁOWIAŃSTWO i utopiono w Wiśle. Jest to działanie celowe a nie przypadkowe.

  • Pani Joanno,
   nasze powieści prawdziwe są na tej samej zasadzie, co każda tak zwana mitologia celtycka, indiańska, czy skandynawska, o greckiej nie wspominając. Przykład? Homer sobie pisał o jakiejś Troi i wojnie z udziałem bogów i herosów, wkładanej twardo między bajki, dopóki niemiecki rabuś Schlieman pewnego dnia nie odkrył Troi.

   Na panią chyba do tej pory działa wdruk katolicki, że to, co nasze, to między bajki włożyć, bo gdzie źródła pisane, tam PRAWDA. Według jednego mądrego powiedzenia, są niestety jej trzy rodzaje. I to jest ten trzeci.

   Jak należy sobie to uświadomić, historię piszą zwycięzcy i to na dodatek ci, co umieją pisać, a dowody, że było inaczej po prostu niszczą. Bo kto bogatemu zabroni? Nas zwyciężono, bo jak słyszę od dorosłej, przy zdrowych zmysłach osoby odpowiedź na pytanie: kim była niejaka żydówka Maryja, bez namysłu rzucone, że ona była Polką, a jej syn Polakiem, to jaki z tego wniosek?
   Nasz naród, a i Słowian w ogóle z całą zaciętością systematycznie i metodycznie pozbawiano naszych ksiąg paląc je przez tysiąclecie, czyniąc nas niepiśmiennymi analfabetami i wykorzeniając wykoślawiając nawet naszą pamięć i zdolność do samookreślania, bo któż jeśli nie ona jest królową Polski, a kogo się chce uczynić jej królem, a może i już jest, nie wiem, bo nie śledzę, a wszystkiego się mogę po tego typu ludziach spodziewać.
   Napisali nam naszą historię, wszystko między bajki wkładając bo im daliśmy to zrobić, ponieważ tylko oni umieli pisać. wszak według nich przed Mieszkiem, o ile w ogóle istnieliśmy, to mieszkaliśmy w bagnach Prypeci, a jak stamtąd się wytaplaliśmy w 7 wieku, to prosto na choinki, z których spadliśmy w 966.
   Genetyka, lingwistyka i archeologia pokazują dowody pośrednie, negujące te uznawane za dotąd wiarygodne źródła, a i, jeśli się wczytać i zastanowić, a choćby spojrzeć na mapy zasięgu, choćby starożytnego Rzymu, to wystarczy pomyśleć, czemu tak dziwnie na północy i wschodzie wyglądają granice obrębu imperium i skąd się tam brał bursztyn i inne dobra, typu stal, czy jak choćby len na szaty, znajdowany i w egipskich mumiach, rosnący wszak w strefie klimatu umiarkowanego, a nie śródziemnomorskiego, no chyba, że zapewne na tych samych choinkach z których spadliśmy w 966.
   Co P R Z Y J M I E M Y za prawdziwe albo fałszywe, zależy od punktu widzenia i kto oraz jak to napisze oraz rozpowszechni, przekonując do swego czarnym pi-arem (PR), bo nawet kłamstwo wypowiedziane tysiąc razy staje się prawdą, o czym boleśnie nie kto inny jak my się przekonujemy cały czas, i niestety zdaje się, że nadal będziemy, bo jad sączony przez lat tysiąc tak szybko nie przestanie działać otumaniając następne pokolenie.
   Pozdrawiam

  • Moją odpowiedź dla Pani Joanny umieściłam przed przeczytaniem komentarza umieszczonego przez Szanownego Pana Gospodarza, bo bezmyślnie nie odświeżyłam strony. I jak zwykle minie kilka godzin, kiedy być może ona się pojawi (bo nie jestem w stanie się zalogować, czemuś zresztą), stąd możliwe powtórzenia, czy podobne argumenty, wyglądające na zrzynanie, albo bezczelne powtarzanie za Nim, za co z góry przepraszam, że się „wyrwałam przed orkiestrę”, bo daleko mi do Pana Białczyńskiego, ale „pooszło”, bo z ‚młodej piersi się wyrwało’….
   Pozdrawiam

  • Znalazłem coś takiego:
   Baśń nad baśniami, Dzieduszycki Wojciech, Lwów 1889
   T. 1. Pieśń I – VI można ściągnąć w całości w formacie pdf
   https://polona.pl/item/basn-nad-basniami-1-piesn-1-6,MTEwNzE4NDg/#info:metadata
   T 2. Pieśń VII – XII można ściągnąć fragmentami i połączyć
   https://polona.pl/item/basn-nad-basniami-2-piesn-7-12,MTEyNTIyMTI/#info:metadata
   lub w całości z Chomika
   http://chomikuj.pl/LechAr6/Ksi*c4*85*c5*bcnica+s*c5*82awia*c5*84ska/Ba*c5*9b*c5*84+nad+ba*c5*9bniami_Dzieduszycki+Wojciech_T.2z2_Pie*c5*9b*c5*84+VII-XII_Lw*c3*b3w+1889,6476698194.pdf

 • ZIEMIE- KOSCIOL KATOLICKI ANEKSOWAL ROBIAC WSZYSTKICH NIEWOLNIKAMI PRZYPISANYMI NA ZIEMI,NA NASZYCH ZIEMIACH WSZYSCY BILI SZLACHTA/RYCERSTWEM.ZIEMIA NALEZALA OT TEGO CZASU DO KOSCIOLA I JEZUSOWYCH SLUG.CI CO ZBIEGALI BYSLI SCIGANI,JESLI ODNALEZIENI MUSIELI BYC PRZYMUSEM ZWROCENI DO ZIEM KOSCIELNYCH PRZYWLASZCZONYCH PRAWEM NOWOBOSKIM=NIEWOLNICTWEM=CIEMIERZNA PRACA DLA BENEFITOW KORPORACJI ROZRASTAJACEJ SIE.T nie rycerstwo odbieralo i niewolilo to kosciolek polityczna machina zla wszelkiego ,bekarty papieskie lataly po korytarzach a rozpusta i gwalt szerzyly sie wszedzie, https://www.thesmartset.com/article05111001/ , https://www.theonion.com/pope-francis-admits-like-97-of-past-church-leadershi-1828066013 , https://owlcation.com/humanities/Popes-Gone-Wild-What-the-Catholic-Church-Would-Rather-You-Forget , https://truthaholics.wordpress.com/2013/03/14/the-papal-hall-of-sexual-shame-the-ten-most-deviant-popes/ AND ON AND ON! Pozdrawiam zdrowo myslacych

 • „Na panią chyba do tej pory działa wdruk katolicki, że to, co nasze, to między bajki włożyć, bo gdzie źródła pisane, tam PRAWDA. Według jednego mądrego powiedzenia, są niestety jej trzy rodzaje. I to jest ten trzeci.1′

  No nie jest tak źle. Moje pytanie dotyczyło tego, jakich argumentów używać, by pewne teksty zmieściły się w programie tej szkoły Steinerowskiej.
  Ale w sumie teraz zrozumiałam, że sytuacja jest dokładnie taka sama, jak ze szkołą państową i podstawą programową,
  czyli argumentów trzeba używac tych samych.
  I tyle w tej materii.
  Nie ma tak, że szkoły leśne czy Steinera są bardziej jakby „po słowiańskiej stronie” w sensie programu. Nie są.

  Wszystkie opowieści greckie rzymskie sumeryjskie egipskie czy afrykańskie nawet są tak samo nieprawdziwe jak prawdziwe. To kwestia dobrej woli. Właśnie. A różne takie opowieści pojawiają się w podręcznikach. Kto decyduje które?
  Po prostu dałam przed Wami tutaj wyraz szoku gdy usłyszałam taki argument w szkole Steinera…

  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie