Co można robić nad jeziorem z dziećmi ? 

Zależy w jakim wieku 🙂 ale myślę, że zawsze, nie wydając zbyt wiele, i nie angazując zbyt wiele osób i zasobów, można zainteresować dzieci:

chodzeniem po lesie – zasobami naturalnymi lasu – grzyby, jagody.. a właściwie wszystkie co tam jest — zołędzie, liście kamienie itd.

– przyrodą ożywioną i nieożywioną – obserwacje w każdym układzie – na chodząco, stojąco, leżąco, pływająco na łodce i wpław 🙂

–  zbieractwem – my zbieramy różne gadżety z wyjazdów, i czasem je tam oglądamy i wyrzucamy, czasem przyjeżdżają do domu i jakiś czas z nami sa, potem się je fotografuje albo po prostu żegna – i wynosi gdzies na łąkę za blok..

– łowieniem ryb

– rozkładaniem namiotu – i spaniem w nim 🙂 (co zamierzamy zrobić w przyszłe lato na serio, i wówczas dojdzie wiele zajęć surwiwalowych jak mycie się w jeziorze, przynoszenie wody, gotowanie w plenerze itd)

–  robienie soków, konfitur bezpośrednio z darów natury, które uzyskamy

– suszenie darów natury – ziół, kwiatów, grzybów

– pływaniem łódką, motorówką

– grzebaniem się w piachu, na brzegu jeziora

– budowaniem zamków i innych konstrukcji z piachu

– obserwacją zwierząt – dostrzeganiem ich w ogóle – zwłaszcza owadów, płazów, gadów, małych ptaków, bo taki łabędź trudny do zobaczenia nie jest 🙂 a już żmija dzięcioł czy konik polny… i owszem

Leave a comment