Francuz Amerykanin Joe Dassin 🙂 idealny przy nauce francuskiego

IlustracjaStwierdziłam, że podzielę się z wami inspiracją, którą był dla mnie Joe Dassin. Miał bardzo ciekawy życiorys. Tak nie wyślilę się może bardzo, bo spiszę z wikipedii, ale jest wiarygodna tutaj. Więc.. Poczytajcie. To może niektórych zadziwić kim był. A może i nie? Ja nie jestem przeciwko Żydom, ani nie jestem rasistką antysemitką. To wszystko jest sprawa polityczna, i rozdmuchana, tak aby narody dzieliły się między sobą i walczyły zamiast współpracować. Poczytajcie prawdziwą historię napisaną przez Davida Icke’a. Będzie wiadomo czym jest Izrael. I wszystko stanie się jasne. A myśliciele, twórcy żydowscy. Och, kocham ich, jest ich tylu. to także dlatego, że kultura żydowska i styl wychowania i atmosfera nauki, kultury jest tam silna. Każdy powinien to przekazywac swoim dzieciom. W taki sposób. Tak narodził się Cohen i właśnie Joe Dassin..

„Joe Dassin, właśc. Joseph Ira Dassin (ur. 7 listopada 1938[1] w Nowym Jorku, zm. 20 sierpnia 1980[1] w Papeete) – amerykański piosenkarz i kompozytor żydowskiego pochodzenia, od 1950 przebywał na emigracji w Europie, największe triumfy święcił we Francji – był tam jednym z najpopularniejszych wokalistów w latach 60. i 70. XX wieku. W swojej twórczości łączył folk, country i francuski pop.
Wylansował takie hity, jak „L’Été indien” i „Et si tu n’existais pas” (których autorem jest m.in. Toto Cutugno), „Les Champs-Élysées” czy „Le petit pain au chocolat”.

Życiorys

Był synem reżysera żydowskiego pochodzenia[a] Jules’a Dassina (1911-2008) i Béatrice Launer (1913–1994) – węgierskiej wiolinistki żydowskiego pochodzenia, urodzonej w Nowym Jorku[b]. Urodził się i dzieciństwo spędził w Stanach Zjednoczonych, ale wykształcenie odebrał już w Szwajcarii, po tym jak nazwisko ojca zostało umieszczone na czarnej liście Hollywood (1950) i rodzina Dassinów została zmuszona do emigracji z USA w 1953.[c] W 1956 powrócił do Stanów Zjednoczonych; tam też ukończył studia na Uniwersytecie Michigan, po czym wyjechał na stałe do Francji.
Zmarł na atak serca podczas wakacji na Tahiti.

……………
Dodaję info o czarnej liście, bo to super ciekawe. Opublikuję kiedyś oddzielny post o Hollywood, bo jest w tym pewna tajemnica, co to jest H i jak działa. Tutaj, ta lista , pokazuje ułamek tajemniczych działań zarządzających Hollywoodem.

„Czarna lista Hollywood (ang. The Hollywood blacklist) – lista opublikowana w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zawierająca nazwiska scenarzystów, reżyserów, aktorów, producentów i innych ludzi związanych z show-biznesem, którym odmówiono pracy w zawodzie z powodu poglądów politycznych, zdeklarowanych bądź będących jedynie podejrzeniem. Głównie chodziło o sympatyków i członków Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Lista wykorzystywana była w rozgrywkach wewnątrz branżowych, często mając niewiele wspólnego z faktycznymi poglądami politycznymi osób na niej zapisanych. Na liście znaleźli się m.in. reżyser i aktor Charles Chaplin oraz reżyser Elia Kazan.
Pierwsza wersja listy została opublikowana 25 listopada 1947 roku, po odmówieniu przez dziesięciu przedstawicieli branży, głównie scenarzystów, złożenia zeznania przed House Committee on Un-American Activities. Lista 10 nazwisk nosi nazwę The Hollywood Ten. Opublikowana w 1951 roku broszura Red Channels zawierała kolejne 151 nazwisk.
Lista została zdelegalizowana w 1960 roku, głównie z powodu działań Daltona Trumbo.”

The Hollywood Ten i inne listy z 1947 roku

The Hollywood Ten

  • Alvah Bessie, scenarzysta
  • Herbert Biberman, scenarzysta i reżyser
  • Lester Cole, scenarzysta
  • Edward Dmytryk, reżyser
  • Ring Lardner Jr., scenarzysta
  • John Howard Lawson, scenarzysta
  • Albert Maltz, scenarzysta
  • Samuel Ornitz, scenarzysta
  • Adrian Scott, producent i scenarzysta
  • Dalton Trumbo, scenarzysta

wikipedia

Leave a comment