Matematyka uczy nas poznawania świata

Zapraszam do przeczytania tego artykułu. Uważam, że matematyka na poziomie podstawowym jest absolutnie niezbędna. Nie wiem czy każdy powinien ją zdawać na maturze. Chyba nie..
ale to już inna kwestia.
Natomiast na poziomie podstawowym to znaczy, że kazdy powinien ogarniać w dorosłości, na przykład swój domowy budżet, choc już niekoniecznie robić własny PIT.

A dzieci .. dzieci zapraszam na zajęcia poniedziałkowe w Omnibus u mnie 
Uczymy się podstaw wesołej matematyki wśród nas,
oraz edukacji finansowej == bo niestety bez tego ani rusz.
A energia pieniądza jest istotną energią.

Artykuł :

Matematyka ma w Polsce fatalny wizerunek, jako nauka wymagająca i … oderwana od życia. Od 2010 roku jest znowu (po prawie ćwierć wieku przerwy) obowiązkowym przedmiotem maturalnym. Jej powrotowi towarzyszyła kampania społeczna, a zadania na pierwszym egzaminie były, zdaniem wielu obserwatorów, skonstruowane tak, „żeby nikogo nie przestraszyć”. Nie milkną jednak narzekania tzw. humanistów, że chce się z nich zrobić tzw. umysły ścisłe, do czego nie mają predyspozycji (i, jak twierdzą, mają prawo ich nie mieć).

Prof. Łukasz Turski, popularyzator nauki, fizyk, uważa podział na humanistów  i umysły ścisłe za absurdalny. – Każdy kawałek nauki ma jeden przedmiot działania i tym przedmiotem jest człowiek. Nauki humanistyczne nie mogłyby istnieć bez innych nauk – mówił w „Klubie Trójki”.

Gość Jerzego Sosnowskiego jest przekonany, że nie ma czegoś takiego jak „matematyczna blokada”. – Nie ma, poza śladowymi liczbami, dzieci, które są „zablokowane matematycznie”. One są po prostu w fatalny sposób uczone. Wszystko sprowadza się do nauczyciela – wyjaśnił.

Profesor powiedział, że jedną z konsekwencji pogardliwego traktowania nauk podstawowych jest między innymi kryzys gospodarczy. – Ktoś uwierzył, że świstak może zawijać nic w nic i z tego ma powstawać dochód narodowy. Stworzono finansowe systemy quasi-matematyczne, które doprowadziły do krachu – mówił w Trójce.

 

Leave a comment