jasnota biała – zbiór

 

Szukałam pokrzywy. Ale w pośpiechu, z dwojgiem dzieci, szukając jednocześnie mleczy, zerwałam.. haha JASNOTĘ BIAŁĄ 🙂

zdarza się, ja się dopiero uczę ziół

i cóż, jasnota biała jest również pożyteczna. Też trzeba ją ususzyć, rozwiesić
i robić potem herbatki

Istnieje bardzo szerokie zastosowanie jasnoty białej. Wśród jej zalet wskazuje się na działanie pomocnicze w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego, jak podrażnienie błony śluzowej żołądka, uczuciu pełności i wzdęciach. W zestawach z innymi ziołami w nerwowości, niepokoju, stanach podrażnienia i zaburzeniach snu, dla wzmocnienia odprężenia. Również we wszystkich dolegliwościach kobiecych. Ziele jasnoty bywa stosowane do pobudzenia przemiany materii i czynności trzustki i dla podtrzymywania czynności prostaty. Także dla poprawienia przepływu krwi w sercu w celu zwiększenia wydolności serca, w spadku sprawności i ogólnym osłabieniu, zwłaszcza po chorobach i operacjach.
Jasnota służy także do obmywania  i okładu w przypadku występowania wyprysków skórnych, różnego rodzaju egzem, oparzeń, żylaków odbytu oraz nóg. Ze świeżych kwiatów przygotowuje się zioła które usprawniają przemianę materii. Z młodych liści można przyrządzać potrawę tak samo jak ze szpinaku.
Napary i odwary z kwiatów jasnoty białej, mają działanie wykrztuśne, ściągające i moczopędne. Wykazują także dzianie przeciwzapalne. Jasnota biała może być wykorzystywana także w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, oddechowego i pokarmowego. Oprócz swoich właściwości, zawiera szereg pozytywnych dla zdrowia mikroelementów dlatego jest porównywalna z pokrzywą.
Zewnętrznie stosuje się je w chorobach skóry, a szczególnie w schorzeniach zewnętrznych narządów rodnych, gdy występują stany ropne oraz w zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych, niewielkich krwotokach macicznych, upławach i zapaleniu pochwy. Także w schorzeniach odbytu oraz do irygacji u kobiet i w postaci okładów na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany.

Jasnota biała – sposób użycia

Napar

Przepis; należy przygotować średnio około 1 do 2 łyżek świeżych lub suszonych kwiatów i zalać gorącą wodą a następnie pozostawić do zaparzenia. Zaleca się picie kilka razy dziennie. Środek bezpieczny, nie wywołuje zatrucia po zastosowaniu nawet 6 szklanek dziennie. Można podawać dzieciom. Przy przeziębieniu, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i płuc – na mleku z miodem i sokiem malinowym.
 

Napar z kwiatów

Przepis; należy przygotować 10-30 dag suszonych kwiatów, następnie zalewamy je 0,5 litra wrzącej wody. Aby osiągnąć należyte efekty zalecane jest picie pół szklanki naparu 2-3 razy dziennie. Zwykła dawka to 10—20 g kwiatów na 500 ml wody; pić 2—3 razy dziennie 1/2—2/3 szklanki.
info źródło